Postupak polaganja stručnog ispita za lice za bezbednost i zdravlje na radu
U narednom tekstu pokušaću da vam pojasnim postupak polaganja stručnog ispita.
Da krenem od početka. Potrebno je da proučite pravilnik pod nazivom "Pravilnik o programu, načinu i visini troškova polaganja stručnog ispita za polaganje stručnog ispita za obavljanje poslova bzr i poslova odgovornog lica".
Ispit je podeljen u 3. grupe:
1. Lice za praktično obavljanje poslova BZR (=12.000,00 prijava)
2. Lice za praktično obavljanje poslova pregleda i ispitivanja opreme za rad
(=15.000,00 prijava)
3. Lice za praktično obavljanje poslova ispitivanja radne okoline (=15.000,00 prijava)
Obrasci za prijavu:
1. Lica za praktično obavljanje poslova BZR
2. Lica za praktično obavljanje poslova pregleda i ispitivanja opreme za rad
3. Lica za praktično obavljanje poslova ispitivanja radne okoline
Na vama je da izaberete koji ispit hoćete da polažete, popunite prijavu, uplatite iznos, i pošaljete sve na adresu Uprave za bezbednost i zdravlje na radu. Na adresu, koju ste naveli u prijavi, će vam stići pismenim putem datum održavanja ispita. Najmanje 15 dana ranije moraju da vam jave datum održavanja ispita.
Polaganje se obavlja subotom, sa početkom u 9h u ulici Terazije 41 (3 sprat) Beograd, a traje u zavisnosti od vas. Ja sam ostao skoro do 17h.
Prilikom dolaska prijavljujete se sekretaru, potrebna je samo lična karta, čisto ako traže radi identifikacije. Potom sednete ako uspete naći slobodnu stolicu i čekate da vas sekretar prozove. Na ispit ponesite sve što imate od literature iz kojih ste učili, neko je doneo i laptop radi posebnog dela, pročitaćete u nastavku teksta.
Ipit se sastoji iz:
1. Opšti deo:
-
I predavač ( muško )
-
Međunarodno pravo...
-
Zakon o BZR
-
-
II predavač ( žensko )
-
Zakon o radu
-
Zakon o zdravstvenoj zaštiti
-
Zakon o zdravstvenom osiguranju
-
Zakon o penzijskom i invalidskom osiguranju
-
2. Posebni deo:
-
III predavač ( muško )
-
Pravilnici ( 20 ukupno )
-
-
IV predavač ( muško )
-
Procena rizika na radnom mestu i u radnoj okolini
-
Procedura:
Kada vas prozovu, raspoređuju vas kod jednog od dva predavača iz Opšteg dela. Meni je prvi predavač bio za međunarodno pravo i zakon o bznr. Sedite vas troje na stolici, izvlačite ceduljicu sa pitanjima ( 3 pitanja ima na svakoj ceduljici ), ako hoćete pišete koncept ako ne odgovarate odmah. U principu ako vidi da znate prekine vas posle 2-3 rečenice i kaže vam da pređete na sledeće pitanje. Ako položite a hoćete sigurno, ako iole malo znate, vratite se na mesto i čekate da vas prozovu.
Drugi predavač je bila devojka. Kod nje odgovarate sami, izvučete ceduljicu sa pitanjima i ako hoćete pišete koncept ako ne odmah odgovarate. Dodatna pitanja vas pita čisto ako niste nešto rekli vezano za ta pitanja što ste izvukli, ali ništa strašno, barem meni nije bilo.
Ovaj prvi deo nije problem, uglavnom su svi položili jer bukvalno samo nešto da pričate položićete.
Nakon položenog prvog Opšteg dela, prelazite na Posebni deo. Čekate da vas prozovu i ulazite kod trećeg predavača za pravilnike. On vam zadaje jedno proizvoljno pitanje iz pravilnika koje ćete pisati zajedno sa procenom rizika za neko radno mesto, to zadato pitanje naučite obavezno. Tu se ne zadržavate mnogo, samo vam da pitanje i ponovo čekate da vas prozovu kod četvrtog predavača.
Kod četvrtog predavača dobijate radno mesto da izvršite procenu rizika, uglavnom spremite kući neko radno mesto, to mu predložite i dobićete to i da radite. Nakon toga odlazite u jednu učionicu gde imate 2 sata da uradite to ( procenu rizika za radno mesto i da spremite pitanje koje vam je zadao treći predavač iz pravilnika ). Možete da koristite u pismenom delu svu potrebnu literaturu ili ako ponesete laptop možete i to, znači u bukvalnom značenju prepisujete ono što ste spremili kući, mislim na procenu rizika radnog mesta, a pitanje iz pravilnika koje imate samo pronađete u knjizi i prepišete i zapamtite ( naučite ). U toj učionici ste svi zajedno pa možete i da se dogovarate sa nekim.
Kada se završili predviđeno za tih 2 sata, ili ako ranije završite, predajete urađene papire ( koje dobijete od njih sa pečatom da ne bi desilo da zamenite papirima od kuće ) sekretaru. Ako predate prvi, prvi ćete i odgovarati, znači što pre predate to ćete ranije završiti.
Kad vaz prozovu idete prvo kod trećeg predavača za pravilnike, gde pogleda to što ste napisali, i kod njega izvlačite ceduljicu sa 3 pitanja iz svih pavilnika. Kod njega je najteže jer ne znate šta ćete izvući, ali tu pokušajte biti snalažljivi i samo pričajte ono što ima veze sa pitanjima koje ste izvukli. On vas pita dodatno ako proceni da ste negde između, i ume baš da postavi teška pitanja. Mene je pitao dodatna 4 pitanja sigurno, to sam se na snalažljivost izvukao. Ovde odgovarate sami.
Kada njega završite, iako ste položili iako niste, idete kod četvrtog predavača da branite šta ste pisali za procenu rizika radnog mesta. Sa njim ćete se verovatno raspričati, i izvlačite ceduljicu sa pitanjima iz Pravilnika o postupku procene rizika na radnom mestu i u radnoj okolini. Predavač je tolerantan i ne bi trebalo da imate problema. Stariji je čovek u pitanju.
Možda će vam se desiti da padnete, ne položite, samo kod trećeg predavača, ali naredni put ne plaćate celokupni iznos već samo 50% od ukupne sume.
Ukoliko ste sve položili čekate još 10-tak minuta i dobijate uverenje kao na slici ispod.
